Помилки у повідомленні про контрольовану інозмену компанію (КІК). Відповідальність

  Подання Повідомлення про контрольовану іноземну компанію – це відповідальний процес. Насамперед через те, що офіційні реєстраційні документи не є уніфікованими. В кожній країні є свої особливості, форми, вимоги до реєстраційних документів. Разом з тим й переклад іноземних документів є варіативним: одне і те ж значення іноземною мовою може мати кілька варіантів перекладу, серед котрих слід обрати найближчий по юридичному наповненню. Наголосимо, стандарти перекладу офіційних документів фактично відсутні.

   Як бути, коли під час оформлення Повідомлення було все ж допущено помилку? До прикладу, – обрано не найоптимальніший варіант перекладу, але це з’ясувалось вже після подання?

   Можна уточнити повідомлення. Відповідальності за такого роду помилки податкове законодавство не передбачає.  

Текст консультації подаємо нижче.

 

 

  АО «Західна Правозахисна Група», – юридичний партнер «VICTORY GROUP», ASSC., надає професійні послуги супроводу подання повідомлень про контрольовану іноземну компанію (КІК).
  Загалом це охоплює всі етапи: опрацювання установчих, реєстраційних документів іноземної компанії, професійний юридичний переклад іноземних документів, додаткові процедури верифікації із відкритих джерел, підготовку повідомлення та супровід його подання.  
  Ви зможете отримати комплексну послугу щодо супроводу подання КІК-повідомлення.

  Переваги АО «Західна Правозахисна Група»:

  • досвідчені юристи, податкові консультанти, фінансові радники та обліковці;
  • напрацьовані вдалі кейси з реєстрацій КІК найрізноманітніших юрисдикцій;
  • наданню складної послуги передує детальний аналіз ситуації, моделювання її розвитку і податкове планування;
  • налагоджені процеси дистанційної, комфортної та безпечної для Замовника комунікації
  • конкурентна, справедлива та розумна ціна вартості послуг та ін.

Заповніть форму зворотного зв’язку і ми зв’яжемось з Вами для обговорення деталей взаємодії та співпраці.

Форма зв’язку

    Наші контакти:

    Номери телефонів: +38(050)-404-87-30; +38(098)-793-77-77,  електронна пошта: office@vg.ua 

     АО “ЗАХІДНА ПРАВОЗАХИСНА ГРУПА”,

    Група Компаній Вікторія




    Відповідальність на час воєнного стану: to be or not to be

    У зв’язку із воєнним станом до Податкового кодексу України були внесені зміни, що на цей період встановлюють особливості оподаткування.

    Але в цій публікації звертаємо увагу виключно на окремі підпункти в пункті 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ. Адже саме в цьому пункті мова йде про застосування/незастосування відповідальності до платника податків за порушення, допущені в період воєнного стану.

    За такий короткий період щодо відповідальності законодавець змінював свою думку тричі:

    У всіх законів першоавторство у п. Гетманцева Д. О.

    Так, в перший періоду випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, платник податків звільнявся від відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
    В другий періодвсе те ж саме, але додалась відповідальність, якщо порушення були виявлені за наслідками перевірок. На додаток до цього, у цьому періоді законодавець, фактично, повністю скасував можливість форс-мажору щодо порушень, виявлених під час перевірок.

    В третій періодзаконодавець зрозумів, що форс-мажором нехтувати не можна. Усунув свою допущену недолугість і повернув можливість звільнення від відповідальності платника податків внаслідок впливу форс-мажорних обставин. Але тут же вказав, що для визнання можливості/неможливості виконання обов’язку Мінфін має розробити порядок.

    Більш наочно це виглядає так:

     

    Період І Період ІІ Період ІІІ
    Закон від 03.03.2022 № 2118-IX Закон від 15.03.2022 № 2120-IX Закон від 12.05.2022 № 2260-IX
    з 07.03.2022 до 16.03.2022 З 17.03.2022 до 26.05.2022 З 27.05.2022
    69. Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті. 69. Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті. 69. Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
    69.1. У випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. 69.1. У випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. 69.1. У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

    ….

    Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

    69.2. Податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються. 69.2. Податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім:

    ….

     

    У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок, передбачених цим підпунктом, до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за якими покладено на контролюючі органи, а вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), у такому випадку не застосовуються, у тому числі положення підпункту 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу”

    69.2. Податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім:

    ….

     

    У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

     

    Поки самого порядку немає, платники вимушені будуть доводити самостійно можливість виконання/невиконання податкового обов’язку. А податкові органи, очевидно, будуть вважати, що немає Порядку, – немає підстав для звільнення від відповідальності.

    Також звертаємо увагу, що у фабулі п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ йдеться про те, що особливості застосовуються саме до справляння податків і зборів, а про відповідальність не згадується. Однак, притягнення до відповідальності не є частиною процесу справляння податків і зборів.

    То ж слід врахувати, що існує загальний підхід до покладання відповідальності/звільнення від відповідальності за умов форс-мажору, передбачений  пп. 112.8.9 ПКУ через множинне трактування прав та обов’язків платника податків (п. 56.21 ПКУ).

    Такі недолугі помилки свідчать про поверхневий підхід під час підготовки змін до головного податкового закону. І не факт, що цим все обмежиться.

    Далі буде.

     Компанія Вікторія

     




    ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ЩОДО ЯКОСТІ НЕХАРЧОВОЇ ПРОДУКЦІЇ

    ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

    ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА

    ПРО БЕЗПЕЧНІСТЬ ТА ОКРЕМІ ПОКАЗНИКИ ЯКОСТІ НЕХАРЧОВОЇ ПРОДУКЦІЇ

    Правопорушник

    Правопорушення

    Відповідальність

    Розмір

    станом на 01.01.2019р.

    Виробник Введення   в обіг продукції, що становить серйозний ризик Штраф від тисячі п’ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, – у розмірі від двох тисяч п’ятисот до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  25500-51000 грн.

    42500-85000 грн.

    Ведення  в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, у тому числі нанесення знака відповідності технічним регламентам на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів Штраф від  п’ятисот до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, – у розмірі від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  8500-25500 грн.

    17000-51000 грн.

    Невиконання  або неповного виконання вимог рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів Штраф від  двох тисяч п’ятисот до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  42500-85000 грн.
    Невиконання  або неповного виконання вимог рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів Штраф від  тисячі п’ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  25500-51000 грн.
    Розповсюджувач Розповсюдження  продукції, на якій відсутній знак відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції Штраф від ста п’ятдесяти до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, – у розмірі від двохсот до трьохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  2550-4250 грн.

    3400-5950 грн.

    Розповсюдження  продукції, щодо якої неналежно застосовано знак відповідності технічним регламентам (крім нанесення знака відповідності технічним регламентам на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів) Від сімдесяти п’яти до ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, – у розмірі від ста до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  1275-2550 грн.

    1700-4250 грн.

    розповсюдження продукції без декларації про відповідність, якщо згідно з технічним регламентом продукція при її розповсюдженні має супроводжуватися такою декларацією Штраф від ста п’ятдесяти до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, – у розмірі від двохсот до трьохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;  2550-4250 грн.

    3400-5100 грн.

    Недодержання  умов зберігання продукції, яка ним розповсюджується, якщо внаслідок цього продукція стала такою, що становить серйозний ризик та/або не відповідає встановленим вимогам Штраф від двохсот п’ятдесяти до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, – у розмірі від п’ятисот до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  4250-17000 грн.

    8500-25500 грн.

    Невиконання  або неповного виконання вимог рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів Штраф від  п’ятисот до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  8500-25500 грн.
    Невиконання  або неповного виконання вимог рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів Штраф від  трьохсот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  5100-17000 грн.
    Невиконання  припису про негайне усунення порушень вимог щодо представлення за місцем проведення ярмарку, виставки, показу чи демонстрації в інший спосіб продукції, що не відповідає встановленим вимогам Штраф від  двохсот п’ятдесяти до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  4250-8500 грн.
    Невиконання  вимог рішення про негайне припинення представлення продукції за місцем проведення відповідного ярмарку, виставки, показу чи демонстрації в інший спосіб продукції Штраф від  тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  17000-34000 грн.



    ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО БЕЗПЕЧНІСТЬ ТА ОКРЕМІ ПОКАЗНИКИ ЯКОСТІ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ

    ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО БЕЗПЕЧНІСТЬ ТА ОКРЕМІ ПОКАЗНИКИ ЯКОСТІ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ

    Порушення

    Відповідальність

    Юридична особа

    ФОП

    Недотримання  вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів щодо гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу, у тому числі допущення до процесу виробництва та/або обігу харчових продуктів осіб, які мають протипоказання до роботи з харчовими продуктами і присутність яких на робочому місці може спричинити виробництво та/або обіг небезпечних харчових продуктів Від  18615  до 29784  грн. Від  7446  до  18615  грн.
    Виробництво,  зберігання харчових продуктів на потужностях, незареєстрованих Від  85629 до 111 690 грн. Від  29784 до 55 845 грн.
    Виробництво, зберігання харчових продуктів без отримання експлуатаційного дозволу, якщо обов’язковість його отримання Від  111 690 до  141 474 грн. Від  85629  до 111 690 грн.
    Невиконання  обов’язку щодо впровадження на потужностях постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР) Від  111 690 до 279 225 грн. Від  11169 до 55 845 грн. та зупинення роботи потужност
    Реалізація  неправильно маркованих харчових продуктів Від  18615 до 29784 грн.  із відкликанням та/або вилученням з обігу таких харчових продуктів Від  11169 до 18615 грн. із відкликанням та/або вилученням з обігу таких харчових продуктів
    Порушення  вимог щодо забезпечення простежуваності Від  11169 до 18615 грн. Від  7446 до 11169 грн.
    Невиконання  обов’язку щодо відкликання або вилучення з обігу харчових продуктів, які є небезпечними Від   111 690 до 141474 грн. із відкликанням та/або вилученням з обігу таких продуктів Від  85629 до 111 690 грн. із відкликанням та/або вилученням з обігу таких речовин та/або продуктів
    Використання  незареєстрованих допоміжних матеріалів для переробки та матеріалів, що контактують з харчовими продуктами, якщо обов’язковість такої реєстрації Від  29784 до 74460 грн. Від   18615 до 29784 грн.
    Реалізація  незареєстрованих об’єктів санітарних заходів Від  44676 до 67014 грн. Від  29784 до 44676 грн.
    Обіг   непридатних харчових продуктів Від  18615 до 29 784 грн.  із відкликанням та/або вилученням з обігу таких харчових продуктів Від  18615 до 29784 грн. із відкликанням та/або вилученням з обігу таких харчових продуктів
    Порушення  значень параметрів безпечності об’єктів санітарних заходів, встановлених законодавством про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів Від  29784 до 44676 грн. із відкликанням та/або вилученням з обігу таких речовин та/або продуктів Від  18615 до 29784  грн. із відкликанням та/або вилученням з обігу таких речовин та/або продуктів
    Невиконання   законних вимог (рішень) посадових осіб компетентного органу щодо усунення порушень законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів у строк, погоджений із компетентним органом Від  18615 до 29784  грн. Від  11169 до 18615 грн.
    Невиконання  законних вимог (рішень) посадових осіб компетентного органу щодо знищення небезпечних для споживання людиною чи для іншого використання харчових продуктів та допоміжних матеріалів для переробки Від  29784 до 44676 грн. Від  18615 до 29784 грн.
    Приховування  (ненадання), відмова у наданні, надання недостовірної інформації за запитами посадових осіб компетентного органу Від  18615 до 29784 грн. Від  11169 до 18615 грн.
    Відмова  у допуску посадових осіб компетентного органу до здійснення державного контролю від 44676 до 55845 грн. від 29784 до 44676 грн.



    Відповідальність за порушення законодавства про працю, станом на 01.01.2019 року

    Відповідальність згідно Кодексу законів про працю

    Порушення Відповідальність
    Порушення правил внутрішнього трудового розпорядку Догана
    Одноразове грубе порушення трудових обов’язків, вчинене:

    • керівником підприємства або його заступником;
    • головним бухгалтером або його заступником
    Звільнення
    Винні дії керівника підприємства, внаслідок чого заробітна плата виплачувалася несвоєчасно або в розмірах, нижчих від установленого законом розміру мінімальної заробітної плати Звільнення
    Невиплата з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у визначені строки Організація повинна виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку
    Несвоєчасна виплата зарплати понад один місяць (з вини керівника підприємства), що призвела до виплати компенсації за порушення строків її виплати і за умови, що Держбюджет України та місцеві бюджети, юридичні особи державної форми власності не мають заборгованості перед цим підприємством Керівник підприємства відшкодовує завдану підприємству шкоду всумі нарахованої компенсації та в сумі внесків, нарахованих «зверху» на суму такої компенсації
    Незаконне звільнення або переведення працівника на іншу роботу, а також затримка виконання рішення суду про поновлення на роботі Службова особа відшкодовує завдану підприємству шкоду в сумі оплати працівнику часу вимушеного прогулу або часу виконання нижчеоплачуваної роботи

    Відповідальність згідно Кодексу про адміністративні правопорушення

    Порушення Відповідальність
    Порушення встановлених термінів виплати зарплати, виплата її не в повному обсязі, а також інші порушення законодавства про працю Штраф з посадових осіб та приватних підприємців від 30 до 100 нмдг (від 510 до 1700 грн)
    У разі повторного вчинення протягом року — штраф від 100 до 300 нмдг (від 1700 до 5100 грн)
    Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства Штраф з посадових осіб та приватних підприємців від 500 до 1000 нмдг (від 8500 до 17000 грн)
    У разі повторного вчинення протягом року — штраф від 1000 до 2000 нмдг (від 17000 до 34000 грн)
    Ухилення від участі в переговорах щодо укладення, зміни або доповнення колективного договору, угоди, умисне порушення строку початку ведення переговорів, незабезпечення роботи комісій з представників сторін чи примирних комісій у встановлений сторонами переговорів строк Штраф з осіб, які представляють власників або уповноважені ними органи чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи, від 3 до 10 нмдг (від 51 до 170 грн)
    Порушення чи невиконання колективного договору, угоди Штраф з осіб, які представляють власників або уповноважені ними органи чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи, від 50 до 100 нмдг (від 850 до 1700 грн)
    Ненадання інформації для ведення колективних переговорів і здійснення контролю за виконанням колективних договорів, угод Штраф з осіб, які представляють власників або уповноважені ними органи чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи, від 1 до 5 нмдг (від 17 до 85 грн)
    Прийняття посадовими особами підприємств, установ, організацій на роботу громадян без паспортів або з недійсними паспортами Штраф на посадових осіб підприємств від 1 до 3 нмдг (від 17 до 51 грн) та від 10 до 14 нмдг (від 170 до 238 грн) у разі повторного вчинення такого порушення протягом року
    Порушення посадовими особами підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, у т. ч. іноземних суб’єктів господарської діяльності, що діють на території України, встановленого порядку працевлаштування іноземців та осіб без громадянства Штраф на посадових осіб підприємств від 100 до 200 нмдг (від 1700 до 3400 грн)

    Фінансова відповідальність

    ( згідно Порядку проведення планових та позапланових перевірок органами Держпраці затверджено Наказом Мінсоцполітики від 02.07.2012 р. №390 та Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2013 р. №509)

    Порушення Відповідальність Розмір
    Фактичний допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) 30 розмірів мінзарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. 125190 грн
    Оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві
    Виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ
    Порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі 3 розміри мінзарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення. 12519 грн.
    Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці 10 розмірів мінзарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. 41730 грн.
    Недотримання встановлених законом гарантій та пільг мобілізованим працівникам 10 розмірів мінзарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. 41730 грн.
    Недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні 3 розміри мінзарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення. 12519 грн.
    Недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю для виявлення неоформлених трудових відносин 100 розмірів мінзарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення. 417300 грн.
    Порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абз. 2 – 7 ч. 2 ст. 265 КЗпП 1 розмір мінзарплати.  4173 грн.

    Кримінальна відповідальність

    Порушення Відповідальність Розмір
    Умисне перешкоджання законній діяльності профспілок Виправні роботи на строк до двох років або позбавлення волі на строк до 3 років із позбавленням права обіймати посаду або займатися певною діяльністю на строк до 3 років Ст. 170 КК
    Незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів, а також інше грубе порушення законодавства про працю Штраф від 2000 до 3000 нмдг (від 34000 до 51000 грн) або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, або виправні роботи на строк до 2 років П. 1 ст. 172 КК
    Незаконне звільнення з роботи з особистих мотивів або інше грубе порушення законодавства про працю, вчинене повторно, або щодо неповнолітнього, вагітної жінки або матері, яка має дитину до 14 років або дитину-інваліда Штраф від 3000 до 5000 нмдг (від 51000 до 85000 грн) або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 5 років, або виправні роботи на строк до 2 років, або арешт на строк до 6 місяців П. 2 ст. 172 КК
    Грубе порушення угоди про працю шляхом обману чи зловживання довірою або примусом до виконання роботи, не обумовленої угодою Штраф до 50 нмдг (до 850 грн) або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 5 років, або арешт на строк до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 2 років П. 1 ст. 173 КК
    Грубе порушення угоди про працю шляхом обману або зловживання довірою, або примусом до виконання роботи, не обумовленої угодою, вчинені щодо громадянина, з яким укладено договір про роботу за межами України Штраф від 50 до 100 нмдг (від 850 до 1700 грн) або обмеження волі на строк до 3 років П. 2 ст. 173 КК
    Примушування до участі у страйку або перешкоджання участі у страйку шляхом насильства чи погрози застосування насильства або шляхом інших незаконних дій Штраф до 50 нмдг (від 850 грн) або арешт на строк до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 3 років Ст. 174 КК
    Безпідставна невиплата заробітної плати більше ніж за один календарний місяць, вчинена умисно керівником підприємства чи приватним підприємцем Штраф від 500 до 1000 нмдг (від 8500 до 17000 грн) або виправні роботи на строк до 2 років, або позбавлення волі на строк до 2 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років П. 1 ст. 175 КК
    Безпідставна невиплата зарплати більше ніж за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, якщо така невиплата стала наслідком нецільового використання коштів, призначених для цих цілей Штраф від 1000 до 1500 нмдг (від 17000 до 25500 грн) або обмеження волі на строк до 3 років, або позбавлення волі на строк до 5 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років П. 2 ст. 175 КК