Витрати підприємця на мобільний зв’язок і декларація про доходи

    Чому витрати на мобільний зв’язок — це предмет підвищеної уваги податківців?.. Тому, що це звичка. Рудиментна фіскальна звичка. А ще й тому, що витрати на мобільний зв’язок — це зачасти ласа значна сума, яка впливає на розмір чистого доходу, – а значить й на податок на доходи, ЄСВ та, інколи, – й на податковий кредит.

   Об’єктивно виникає ряд запитань до такої практики податківців:

1) чим витрати на мобільний зв’язок “кращі”, наприклад, за витрати на оплату праці?.. Уявімо — є у підприємця працівниця-прибиральниця. Невже підприємцеві потрібно доводити, що цю прибиральницю він не використовував для прибирання власного дому чи квартири?..

2) яким нормативним актом передбачено види документів, котрі достатньо (як на податківців) підтверджували б зв’язок понесених витрат з господарською діяльністю? Адже, – роздруківка номерів телефонів, на які було здійснено дзвінки нічого не підтвердить. Не підтвердять ні наказ підприємця на закріплення номерів та телефонів за конкретними працівниками, ні наказ про заборону використовувати телефони в негосподарських цілях. Єдине, що могло б бути теоретичним доказом — це безпосередній аудіозапис всіх здійснених розмов. Мало того, – аудіозапис, проведений лише у визначений Законом спосіб і лише певними, сертифікованими в Україні технічними засобами. Але такого ж порядку Закон не встановлює, чи не так?..

 

   Захищаючи інтереси свого клієнта, представники Компанії “Вікторія” оскаржили податкові повідомлення-рішення податкового органу в адміністративному суді на загальну суму понад 20 тис. грн.  Рішення суду [link] приводимо нижче:

ukraina_gerb

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2014 року                                                                                          м. Чернівці

 

справа № 824/17/14-а

 

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді – Анісімова О.В.,

секретаря судового засідання – Кордобан А.В.,

 

за участю:

представника позивача – ОСОБА_1,

представників відповідача – Онуфраш Т.І., Ніщука І.В.,

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у м. Чернівцях Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень, –

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємця ОСОБА_4 (далі – позивач або ОСОБА_4) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Чернівцях Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області (далі – відповідач або ДПІ) про скасування податкових повідомлень – рішень від 24.12.2013 року №0013951701 , №0013961701, №0013971701.

Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що ДПІ проведено планову документальну перевірку ОСОБА_4 за наслідками якої прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення. Підставою для прийняття податкових повідомлень-рішень стало, на думку ДПІ, порушення позивачем вимог податкового законодавства та законодавства, яким урегульовано порядок сплати та нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а саме: не ведення обліку доходів і витрат за перевіряємий період, заниження валового доходу та відображення недостовірних даних в деклараціях про доходи за 2010 р. за рахунок неналежного ведення обліку доходів і витрат, віднесення до складу валових витрат, витрат не пов’язаних з провадженням господарської діяльності, невірне визначення суми чистого (оподатковуваного) доходу за період з 01.04.2010 р. по 31.12.2012 р., віднесення до складу податкового кредиту витрати по операціях непов’язаних з господарською діяльністю, заниження бази оподаткування єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) у 2011-2012 рр. Позивач вважає прийняті за наслідками перевірки податкові повідомлення-рішення незаконними, так як господарські операції були належним чином оформлені первинними документами, у т.ч. податковими накладними та пов’язані з його господарською діяльністю. У зв’язку із зазначеним позивач просить позов задовольнити.

Відповідач щодо задоволення позову заперечив.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, суду пояснив наступне.

Так, ДПІ проведено планову документальну перевірку ОСОБА_4, яка задокументована актом від 12.12.2013 р. , №1918/21-12-17-01-18/НОМЕР_1. За наслідками розгляду акту перевірки ДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення від 24.12.2013 р. №0013951701, яким позивачу збільшено суму грошового зобов’язання за платежем податок на доходи фізичних осіб на 6541 грн. 21 коп., з них за основним платежем 5549 грн. 35 коп., за штрафними санкціями 991 грн. 86 коп., №0013961701 яким позивачу збільшено суму грошового зобов’язання з податку на додану вартість (далі – ПДВ) у розмірі 4648 грн. 00 коп. та застосовано штрафну санкцію 1162 грн. 00 коп., №0013971701 яким позивачу збільшено суму грошового зобов’язання з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі 9178 грн. 08 коп. та застосовано штрафну санкцію 458 грн. 90 коп.

Позивач вважає зазначені податкові повідомлення-рішення не законними виходячи із наступного.

Так, між ОСОБА_4 та приватним акціонерним товариством “МТС Україна” (далі – ПрАТ «МТС України») укладено договори про надання мобільного зв’язку, на реалізацію, яких видані рахунки за телекомунікаційні послуги, виписки, що підтверджують оплату телекомунікаційних послуг, податкові накладні, згідно яких і було включено до складу податкового кредиту суми ПДВ, розрахунок між сторонами договору відбувався у безготівковій формі. Під час проведення перевірки позивач надав ДПІ договори про надання мобільного зв’язку, платіжні документи, податкові накладні, які відповідають вимогам чинного законодавства. З боку ДПІ порушень щодо їх оформлення не виявлено.

Отримані від ПрАТ “МТС Україна” послуги використані в господарській діяльності позивача, а саме як спосіб мобільного зв’язку, що підтверджується відповідними первинними документами, однак даний факт в ході перевірки ДПІ не перевірявся.

ДПІ не встановила факту неправомірності вчинених ОСОБА_4 з ПрАТ “МТС Україна” правочинів та не зафіксувало факту відсутності відповідних первинних документів.

Податковий кредит був сформований відповідно до положень ст.198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., №2755-VI (далі -ПК України).

Крім цього, представник позивача суду пояснив, що посилання податкового органу на відсутність правил користування мобільним зв’язком , розрахункових документів, що надані оператором мобільного зв’язку абоненту, в яких відображається час переговорів і номер адресата, а також вартість розмов, перелік номерів телефонів, розмови за якими ведуться платником та безпосередньо стосуються господарської діяльності, затверджений підприємцем є необґрунтованим у зв’язку із тим, що ні одним нормативно-правовим актом не передбачено дані вимоги.

Також, представник позивача вважає, що ДПІ при перевірці правильності визначення валового доходу, помилково встановила розбіжність в сумі 9107,98 грн. у 2010 р. за рахунок невірного визначення загальної суми валового доходу, так як позивачем включено до валового доходу у повному обсязі суму, яка надійшла на його рахунок, що підтверджується банківськими виписками.

У зв’язку із зазначеним просить суд позов задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідача суду пояснили наступне.

Так, на підставі наказу начальника ДПІ від 06.11.2013 р., №774 посадовими особами ДПІ проведено документальну планову перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2010 р. по 31.12.2012 р., правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011р. по 31.12.2012 р., якою встановлено порушення п.6 ст. 128 Господарського Кодексу України (далі – ГКУ), пп. 19.1 а та пп. 19.1 в п. 19.1 ст.19, Закону України № 889-IV від 22.05.2003 р. «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі – Закон № 889), п. 139.1 ст. 139, п. 177.2, п. 177.4 та п.177.10 ст. 177, п. 198.5 ст. 198 ПК України, п.2 ст. 7 Закону України №2464-VI від 08.07.2010 р. “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі – Закон № 2464), в частині не ведення позивачем обліку доходів і витрат за перевіряємий період, заниження валового доходу та відображення недостовірних даних в деклараціях про доходи за 2010 р. за рахунок неналежного ведення обліку доходів і витрат, віднесення до складу валових витрат, витрати не пов’язаних з провадженням господарської діяльності, невірного визначення суми чистого (оподатковуваного) доходу за період з 01.04.2010 р. по 31.12.2012 р., віднесення до складу податкового кредиту витрат по операціях непов’язаних з господарською діяльністю, заниження бази оподаткування єдиним внеском у 2011-2012 рр.

Суть порушень полягала у тому, що позивачем формувались валові витрати та податковий кредит за рахунок операцій, не пов’язаних з господарською діяльністю, а саме господарських операцій між ним та ПрАТ “МТС Україна” щодо отримання послуг мобільного зв’язку, а також при визначенні валового доходу, позивачем помилково не у повному обсязі враховано суму отриманих коштів на розрахунковий рахунок, що призвело до виникнення розбіжності в сумі 9107,98 грн.

За результатами перевірки винесенні податкові повідомлення-рішення № 0013951701 від 24.12.2013 р.,№ 0013961701 від 24.12.2013 р. та № 0013971701 від 24.12.2013 р., якими позивачу донараховані відповідні суми грошових зобов’язань.

Позивачем під час перевірки не було надано посадовим особам ДПІ підтверджуючих документів, які б підтвердили, що дані послуги пов’язані із здійсненням господарської діяльності, а саме правил користування мобільним зв’язком, затверджених підприємцем, розрахункових документів, що надані оператором мобільного зв’язку абоненту, в яких відображається час переговорів і номер адресата, а також вартість розмов, перелік номерів телефонів, розмови за якими ведуться платником та безпосередньо стосуються господарської діяльності, затверджений підприємцем.

На запитання суду, якими нормативними документами передбачено наявність у платника податку правил користування мобільним зв’язком, затверджених підприємцем, розрахункових документів, що надані оператором мобільного зв’язку абоненту, в яких відображається час переговорів і номер адресата, а також вартість розмов, перелік номерів телефонів, розмови за якими ведуться платником та безпосередньо стосуються господарської діяльності, представники відповідача суду відповіді не надали, та не пояснили, яким чином оптовий реалізатор заздалегідь може визначити номери телефонів, розмови за якими ведуться платником та безпосередньо стосуються господарської діяльності.

Також, представники позивача суду пояснили, що позивач реально поніс витрати на мобільний зв’язок та яких не-будь підтверджень нецільового використання коштів для мобільного зв’язку, вони не мають.

Крім цього, представники відповідача суду не надали пояснення щодо банківської виписки по рахунку №26003134874, яка за своїм змістом суперечить висновкам викладених в останньому абзаці стр.7 акту перевірки (а.с.25).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що в період з 15.11.2013 р. по 05.12.2013 р. ДПІ проведена документальна планова перевірка ОСОБА_4 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2010 р. по 31.12.2012 р. дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01.04.2010 по 31.12.2012 рр.

Перевіркою в діяльності ОСОБА_4 виявлені порушення вимог податкового законодавства, зокрема порушення вимог п.6 ст. 128 ГКУ, пп. 19.1 а та пп. 19.1 в п. 19.1 ст.19 Закону № 889, п. 139.1 ст. 139, п. 177.2, п. 177.4 та п.177.10 ст. 177, п. 198.5 ст. 198 ПК України, п.2 ст. 7 Закону № 2464, в частині не ведення позивачем обліку доходів і витрат за перевіряємий період, заниження валового доходу та відображення недостовірних даних в деклараціях про доходи за 2010 р. за рахунок неналежного ведення обліку доходів і витрат, віднесення до складу валових витрат, витрати не пов’язаних з провадженням господарської діяльності, невірного визначення суми чистого (оподатковуваного) доходу за період з 01.04.2010 р. по 31.12.2012 р., віднесення до складу податкового кредиту витрат по операціях непов’язаних з господарською діяльністю, заниження бази оподаткування єдиним внеском у 2011-2012 рр.

Дані порушення задокументовані актом перевірки від 12.12.2013 р. №№1918/21-12-17-01-18/НОМЕР_1 про результати документальної планової перевірки ОСОБА_4 РНОКПП НОМЕР_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2010 р. по 31.12.2012 р. дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01.04.2010 по 31.12.2012 р.р. (далі – акт перевірки).

Зміст виявлених порушень полягав у тому, що позивачем формувались валові витрати та податковий кредит за рахунок операцій, не пов’язаних з господарською діяльністю, а також при визначенні валового доходу, позивачем помилково не у повному обсязі враховано суму отриманих коштів на розрахунковий рахунок, що призвело до заниження валового доходу та відображення недостовірних даних в деклараціях про доходи за 2010 р.

У зв’язку із зазначеним ДПІ прийнятті податкові повідомлення-рішення від 24.12.2013 р., №0013951701 про збільшення суми грошового зобов’язання за платежем податок на доходи фізичних осіб на суму 6541 грн. 21 коп., з них за основним платежем 5549 грн. 35 коп., за штрафними санкціями 991 грн. 86 коп., №0013961701 яким позивачу збільшено суму грошового зобов’язання з ПДВ у розмірі 4648 грн. 00 коп. та застосовано штрафну санкцію 1162 грн. 00 коп., №0013971701 яким позивачу збільшено суму грошового зобов’язання з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі 9178 грн. 08 коп. та застосовано штрафну санкцію 458 грн. 90 коп.

Суд вважає, що податкові повідомлення-рішення від 24.12.2013 р. №0013951701, №0013961701, №0013961701 є протиправними та підлягають скасуванню, виходячи із наступного.

При цьому, враховуючи положення ч.2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), з метою надання повного захисту прав та інтересів позивача, про захист яких він просить, суд вважає за необхідним вийти за межі позовних вимог, та надати оцінку оскаржуваним рішенням на предмет її правомірності.

Так, ДПІ у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) є суб’єктом владних повноважень, який відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 21 ПК України визначені обов’язки посадових осіб контролюючих органів, серед яких обов’язок дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

Посадові особи ДПІ при прийнятті рішень у т.ч. податкових повідомлень-рішень, зобов’язані виходити із наявності в діяльності платника податків об’єктивних порушень вимог податкового законодавства, які задокументовані актом перевірки.

Згідно Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства (далі – Порядок), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 р., №984 під актом перевірки розуміють службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотримання якого покладено на органи державної податкової служби.

Відповідно до п.п.5,6 Порядку в акті перевірки викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які мають відношення до фактів виявлених порушень. При цьому ці порушення в акті перевірки викладаються чітко, об’єктивно та в повній мірі із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.

Згідно положень ПК України, а також враховуючи принципи прийняття суб’єктом владних повноважень рішень, які викладенні у ч.3ст.2 КАС України, не допускається прийняття рішень, у т.ч. податкових повідомлень-рішень на підставі припущень, які не підтверджуються відповідними доказами. У силу положень ч.2 ст.71 КАС України саме на ДПІ покладено обов’язок доказувати законність своїх рішень. При цьому під доказами в адміністративному судочинстві розуміють будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ч.1 ст.69 КАС України). Припущення в розумінні КАС України не є доказами у справі.

Так, оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі акту перевірки. Дослідженням змісту зазначеного акту перевірку суд прийшов до висновку, що він не відповідає вимогам Порядку в частині чіткого, об’єктивного відображення порушень податкового законодавства. Факти викладені у ньому не в повній мірі підтверджуються первинними документами, що у сукупності з іншими обставинами, призвело до винесення незаконних податкових повідомлень-рішень. До зазначеного суд дійшов виходячи із наступного.

Щодо податкового повідомлення-рішення №00139551701 від 24.12.2013 р.

Як встановлено судом вище, підставою для донарахування грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб цим податковим повідомленням-рішенням став висновок ДПІ про те, що позивачем до складу валових витрат у податкових деклараціях включено суми витрат, які сформовані за рахунок отримання послуг мобільного зв’язку ПрАТ “МТС”, при цьому ОСОБА_4 для перевірки не надано документи, які б підтвердили, що дані послуги пов’язані зі здійсненням господарської діяльності, а також те, що на розрахунковий рахунок платника в установах банку у 2010 р. надійшли кошти від здійснення торгівельної діяльності деталями та приладдям для автотранспортних засобів у сумі 921341,25 грн., при цьому до валових доходів позивачем включено 912233,27 грн. (не включено 9107,98 грн.), що призвело до заниження валового доходу та відображення недостовірних даних в деклараціях про доходи за 2010 р.

Так, відповідно до пп.14.1.27 п.14.1 ст.14 ПК України під витратами розуміють суму будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних для провадження господарської діяльності платника податку, в результаті яких відбувається зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов’язань, внаслідок чого відбувається зменшення власного капіталу (крім змін капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власником).

Аналогічний за змістом припис містився у ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 р., №334/94-ВР (далі – Закон №334).

Тобто, аналізуючи викладене слід прийти до висновку, що невід’ємною ознакою правомірності віднесення підприємством будь-яких витрат, до складу валових витрат та витрат є зв’язок цих витрат з її господарською діяльністю.

Відповідно до пп.14.1.36 п.14.1 ст.14 ПК України господарська діяльність це діяльність особи, що пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами. Подібна норма також містилась у Законі №334 (п.1.32 ст.1).

Згідно із ст.3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб’єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб’єкти підприємництва – підприємцями. Сферу господарських відносин становлять господарсько-виробничі, організаційно-господарські та внутрішньогосподарські відносини. Господарсько-виробничими є майнові та інші відносини, що виникають між суб’єктами господарювання при безпосередньому здійсненні господарської діяльності. Під організаційно-господарськими відносинами у цьому Кодексі розуміються відносини, що складаються між суб’єктами господарювання та суб’єктами організаційно-господарських повноважень у процесі управління господарською діяльністю.

Аналіз наведених норм дає підстави для визначення таких обов’язкових ознак господарської діяльності, як: провадження такої діяльності суб’єктами господарювання; здійснення її у сфері суспільного виробництва; спрямованість на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг; результати зазначеної діяльності – продукція, роботи чи послуги – мають вартісний характер і цінове вираження.

Так, згідно матеріалів справи у т.ч. акту перевірки (який є джерелом доказової інформації), позивач є фізичною особою-підприємцем, який перебуває на обліку у ДПІ як платник податків. Згідно акту перевірки в період з 01.04.2010 р. по 31.12.2012 р. позивач знаходився на загальній системі оподаткування, здійснював діяльність з ремонту і технічного обслуговування машин і устаткування промислового призначення, роздрібну торгівлю деталями та приладдям для автотранспортних засобів.

Отже виходячи з вищезазначеного, позивач у своїй діяльності з метою отримання прибутку, в умовах сучасних ринкових правил має діяти оперативно (знаходження нових постачальників, покупців, отримувачів послуг), що обумовлює необхідність використання мобільного зв’язку для швидкого прийняття управлінських рішень, спілкування в період відряджень та безпосередньо самого зв’язку із підприємствами-постачальниками, клієнтами, працівниками підприємства.

У зв’язку із зазначеним, ОСОБА_4 було прийнято рішення укласти з ПрАТ “МТС” (на момент укладення першого договору закрите акціонерне товариство «Український мобільний зв’язок») договори про надання телекомунікаційних послуг (послуг мобільного зв’язку). Дане рішення позивача у т.ч. по підприємству було оформлено наказом №03/1/2010 від 01.03.2010 р. «Про впровадження мобільного зв’язку».

Так, 27.11.2006 р. ОСОБА_4 уклав із закритим акціонерним товариством «Український мобільний зв’язок» договір №3215025 5.22384 про надання мобільного зв’язку та з ПрАТ “МТС” договори про надання послуг рухомого (мобільного) телефонному зв’язку від 19.03.2012 р. № 5737759/5.22384 та № 5737774/5.22384 (з додатковими угодами до них №№5174052, 5174057, 5283051), відповідно до яких ПрАТ “МТС” (закрите акціонерне товариство «Український мобільний зв’язок») зобов’язується надавати послуги мобільного зв’язку, а абонент зобов’язується приймати та оплачувати отримані послуги мобільного зв’язку.

На підставі цих договорів позивач отримував послуги мобільного зв’язку.

Господарські операції по надання мобільного зв’язку документовані наступними первинним документами, які дослідженні у судовому засіданні:

– рахунками за телекомунікаційні послуги ПрАТ “МТС Україна” за грудень 2010 р., за січень 2011 р., за лютий 2011 р., за березень 2011 р., за квітень 2011 р., за травень 2011 р., за червень 2011 р., за липень 2011 р., за серпень 2011 р., за вересень 2011 р., за жовтень 2011 р., за листопад 2011 р., за грудень 2011 р., за січень 2012 р., за лютий 2012 р., за березень 2012 р., за квітень 2012 р., за травень 2012 р., за червень 2012 р., за липень 2012 р., за серпень 2012 р., за вересень 2012 р., за жовтень 2012 р., за листопад 2012 р., за грудень 2012 р.

– податковими накладними № 1057542038 від 31.12.2010 р., № 1158218397 від 31.01.2011 р., № 115889166 від 28.02.2011 р., № 1159517925 від 31.03.2011 р., № 116180744 від 30.04.2011 р., № 7601 від 31.05.2011 р., № 7614 від 30.06.2011 р., № 7558 від 31.07.2011 р., № 7564 від 31.08.2011 р., № 7512 від 30.09.2011 р., № 7442 від 30.10.2011 р., № 7381 від 30.11.2011 р., №7470 від 31.12.2011 р., № 7256 від 31.01.2012 р., № 7223 від 29.02.2012 р., № 7287 від 31.03.2012 р., № 7252 від 30.04.2012 р., № 7265 від 31.05.2012 р., № 7243 від 30.06.2012 р., № 7252 від 31.07.2012 р., № 7221 від 31.08.2012 р., № 7139 від 30.09.2012 р., № 7098 від 31.10.2012 р., № 7062 від 30.11.2012 р., № 7131 від 31.11.2012 р.

– виписками, які підтверджують оплату телекомунікаційні послуги, надані ПрАТ “МТС Україна” за грудень 2010 р., за січень 2011 р., за лютий 2011 р., за березень 2011 р., за квітень 2011 р., за травень 2011 р., за червень 2011 р., за липень 2011 р., за серпень 2011 р., за вересень 2011 р., за жовтень 2011 р., за листопад 2011 р., за грудень 2011 р., за січень 2012 р., за лютий 2012 р., за березень 2012 р., за квітень 2012 р., за травень 2012 р., за червень 2012 р., за липень 2012 р., за серпень 2012 р., за вересень 2012 р., за жовтень 2012 р., за листопад 2012 р., за грудень 2012 р.

Дослідженням змісту зазначених первинних документів встановлено, що вони оформленні відповідно до вимог Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну України від 16.07.1999 року, №88 та спільного наказу Міністерства транспорту України та Міністерства статистики України від 29.12.1995 р., №488/346.

Розрахунок по дослідженим господарським операціям здійснювався у безготівковій формі, при цьому відповідно до наявних у справі виписок по рахункам ОСОБА_4 за надані йому послуги розрахувався із ПрАТ “МТС” у повному обсязі.

Крім того на запитання суду, представник відповідача пояснив, що дані господарські операції носили реальний характер.

Підпунктом 139.1.9 п.139.1 ст.139 ПК України передбачено, що не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов’язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.

Суд вважає, що витрати понесені позивачем у зв’язку із отриманням послуг мобільного зв’язку відповідно до вище перелічених первинних документів правомірно включені до складу витрат ОСОБА_4

За таких обставин, суд приходить до висновку, що послуги мобільного зв’язку, які оплачував позивач, використовувались працівниками для вирішення питань, пов’язаних з веденням ОСОБА_4 підприємницької діяльності, відтак відсутні підстави для донарахування грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб у цій частині.

При цьому суд вважає позицію відповідача, згідно якої позивачем формувались валові витрати за рахунок операцій, не пов’язаних з господарською діяльністю, а саме господарських операцій між ним та ПрАТ “МТС Україна” щодо отримання послуг мобільного зв’язку, у зв’язку із відсутністю правил користування мобільним зв’язком, затверджених підприємцем, розрахункових документів, що надані оператором мобільного зв’язку абоненту, в яких відображається час переговорів і номер адресата, а також вартість розмов, перелік номерів телефонів, розмови за якими ведуться платником та безпосередньо стосуються господарської діяльності – не обґрунтованою, так як жодним нормативним документом не передбачений обов’язок наявності таких документів. Крім цього, суд вважає не можливим та не доцільним затверджувати перелік номерів телефонів, розмови за якими ведуться платником та безпосередньо стосуються господарської діяльності, так як цей документ буде носити виключно формальний характер, а, враховуючи вид діяльності позивача, визначити повний перелік осіб, з якими позивач у майбутньому буде контактувати в межах його господарської діяльності є не можливим.

Крім цього, відповідно до акту перевірки (а.с.22) позивач у своїй діяльності використовував чотири розрахункових рахунки.

На сторонці 7 акту перевірки відповідач зазначив, що «… Перевіркою правильності визначення валового доходу встановлено розбіжність в сумі 9107,9 грн. (без ПДВ) в 2010 р. за рахунок невірного визначення загальної суми валового доходу, а саме підприємцем помилково не враховано суму отриманих коштів на розрахунковий рахунок. Так, на розрахунковий рахунок платника у установах банку у 2010 р. надходять кошти від здійснення торгівельної діяльності деталями та приладдям для автотранспортних засобів в сумі 921341,25 грн. (без ПДВ). При цьому до валових доходів фізичною особою підприємцем включено лише 912233,27 грн. (без ПДВ), тобто не включено до валових доходів 9107,98 грн. (без ПДВ)…».

Згідно пояснень представника відповідача, зазначена розбіжність була виявлена шляхом проведення підрахунку сум зазначених у платіжних дорученнях.

Разом з цим, представник позивача вважає такий підрахунок помилковим, на підтвердження чого надав суду довідки про обороти по рахунку та виписку по рахунку №26003134874 від 12.11.2013 р.

Дослідженням змісту зазначених документів, встановлено, що у 2010 р. валові доходи позивача склали 912233,27 грн. (без ПДВ) і саме ця сума мала бути відображена в декларації про доходи за 2010 р. При цьому суд зазначає, що із чотирьох наявних у позивача розрахункових рахунків, у перевіряємий період лише по одному із них відбувався рух коштів, а саме №26003134874, який відкритий у акціонерному товаристві «Райффайзен банк Аваль».

Представники відповідача суду не надали будь-яких змістовних показів щодо цього, лише зазначили, що виписки по рахунку №26003134874 їм під час перевірки не було надано, а розрахунок здійснювався на підставі платіжних доручень.

Таким чином, узагальнюючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що податкове повідомлення-рішення №00139551701 від 24.12.2013 р. є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо податкового повідомлення-рішення №0013961701 від 24.12.2013 р.

Так, зазначеним податковим повідомленням-рішенням позивачу збільшено суму грошового зобов’язання з ПДВ.

Підставою для цього стало те, що позивачем до складу податкового кредиту віднесенні суми ПДВ сплаченні по операціям, які непов’язані з його господарською діяльністю (отримання послуг мобільного зв’язку від ПрАТ «МТС»).

Вище судом встановлено, що господарські операції між ОСОБА_4 та ПрАТ «МТС» щодо послуг мобільного зв’язку, пов’язані із господарською операцією позивача, а тому така позиція відповідача є необґрунтованою.

ПДВ за своєю економічною суттю відноситься до непрямих податків, тобто його сума включається у вартість товарів (робіт, послуг), що поставляються продавцем. При постачанні товарів (робіт, послуг), що згідно із ст.185 ПК України є об’єктом оподаткування даним податком, фактично суму податку сплачує покупець товару (роботи, послуги), оскільки вона включена у вартість предмета поставки, однак, юридично обов’язок сплати ПДВ покладено на продавця таких товарів (робіт, послуг).

Відповідно до пп.14.1.181 п.14.1 ст.14 ПК України податковим кредитом є сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов’язання звітного періоду, при цьому відповідно п.п.198.3 ст.198 ПК України (у редакції чинній на момент виникнення правовідносин) податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цій, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою встановленою п.193.1 ст.193 цього кодексу, протягом такого звітного періоду у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів та послуг з метою їх подальшого використання в оподаткованих операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Датою виникнення права платника податку на податковий кредит є дата отримання податкової накладної або дата списання коштів з банківського рахунку платника податків в оплату товарів.

ПК України не ставить в залежність формування платником податку податкового кредиту від сплати податкових зобов’язань з ПДВ його контрагентами.

Аналогічні положення містив і Закон України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 р., №168/97-ВР.

При цьому суд зазначає, що наявність у позивача належно оформлених документів, які відповідно до ПК України необхідні для віднесення певних сум до податкового кредиту, і сплата позивачем вартості товару з податком на додану вартість є обов’язковими, але не вичерпними підставами для висновку про правомірне декларування податкового кредиту. Для встановлення обґрунтованості декларування платником податку податкового кредиту суду необхідно встановити також наступні обставини: реальність здійснення господарських операцій, суми за якими віднесені до податкового кредиту; наявність у продавців товарів, робіт (послуг), які видавали податкові накладні, спеціальної податкової правосуб’єктності; віднесення до складу податкового кредиту лише сум, сплачених (нарахованих) у зв’язку з придбанням товарів (послуг), що підлягають використанню у господарській діяльності платника податку.

Так, відповідно до свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 200123726 та акту перевірки ОСОБА_4, є фізичною особою підприємцем, яка перебуває на обліку у ДПІ як платник податків та є платником ПДВ. Відповідно до акту перевірки з 01.04.2010 р. по 31.12.2012 р. позивач здійснював такий вид діяльності як, роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів.

Крім цього, постачальник позивача, а саме ПрАТ “МТС”, на момент здійснення досліджених господарських операцій, був зареєстрований як юридична особа, володів спеціальною податковою правосуб’єктністю (був платником ПДВ) , яка у т.ч. надавала право, за рахунок проведених операцій, формувати позивачеві податковий кредит.

Зазначенні обставини не заперечуються представником відповідача.

Як зазначалось вище, відповідно до п. 198.3 ст.198 ПК податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку, протягом такого звітного періоду у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Податкове законодавство не пов’язує дату виникнення податкового кредиту з вартості придбаних товарів з датою початку використання цих товарів в господарській діяльності платника податку. Наявність належним чином оформленої податкової накладної, підтвердження проведення розрахунків між контрагентами, є підставою для віднесення відповідних сум до складу податкового кредиту.

Аналізуючи приписи вищезазначених норм кодексу, законодавець передбачив, що лише відсутність податкової накладної чи митної декларації позбавляє платника податку права на включення до податкового кредиту сплачених (нарахованих) сум податків у звітному періоді у зв’язку із придбанням товарів (робіт, послуг).

Оскільки податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом, то податкова накладна є основним документом, що дає право покупцю, зареєстрованому як платник податку, на включення до податкового кредиту витрат з податку на додану вартість.

Зважаючи на те, що позивачем придбавались послуги, які пов’язані з його господарською діяльністю, то наявність у нього отриманих від контрагента податкових накладних, є підставою для включення сум податку на додану вартість до складу податкового кредиту.

Дослідження у судовому засіданні податкових накладних, якими документувались господарські операції між позивачем та ПрАТ “МТС”, встановлено, що вони оформлені відповідно до вимог ст.201 ПК України, наказу Міністерства фінансів України від 01.11.2011 р. №1379 “Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної” та наказу Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997 р., №165 (діючий на момент виникнення частини досліджуваних правовідносин). При цьому суд зазначає, що представники ДПІ у судовому засіданні визнали відповідність податкової накладної по формі вимогам чинного законодавства.

За таких обставин, аналізуючи викладене суд прийшов до висновку, що позивачем за рахунок господарських операцій з ПрАТ “МТС” щодо надання послуг мобільного зв’язку, а також на підставі належно оформлених податкових накладних, правомірно сформований податковий кредит, а тому податкове повідомлення-рішення №0013961701 від 24.12.2013 р. є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо податкового повідомлення-рішення №0013971701 від 24.12.2013 р.

Підставою для цього стало те, що позивачем занижено базу оподаткуванням єдиним внеском, у зв’язку із включенням до витрат сум сплачених по операціях, які непов’язані з його господарською діяльністю (отримання послуг мобільного зв’язку від ПрАТ «МТС»).

Вище судом встановлено, що господарські операції між ОСОБА_4 та ПрАТ «МТС» щодо послуг мобільного зв’язку, пов’язані із господарською операцією позивача, а тому така позиція відповідача є необґрунтованою.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.7 Закону №2464 єдиний внесок для фізичних осіб-підприємців нараховуються, які перебувають на загальній системі оподаткування на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та на суму доходу, що розподіляється між членами сім’ї фізичних осіб – підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

Дослідженням матеріалів справи встановлено, що за перевіряємий ДПІ період позивачем правильно було визначено базу для нарахування єдиного внеску та відповідно сплачено єдиний внесок.

Представниками відповідача у судовому засіданні не наведено жодного порушення позивачем вимог Закону №2464.

За таких обставин, аналізуючи викладене суд прийшов до висновку, що податкове повідомлення-рішення №0013971701 від 24.12.2013 р. є протиправним та підлягає скасуванню.

При цьому суд зазначає, що відповідно до п.1.3 ст.1 ПК України цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов’язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, з банків, на які поширюються норми Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”, та погашення зобов’язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Отже, аналізуючи положення зазначеної норми слід прийти до висновку, що адмініструванням єдиного внеску на підставі положень ПК України, як це у даному разі здійснила ДПІ, є не законним.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а згідно з ч.2 зазначеної статті в адміністративних справах про протиправність рішення суб’єктів владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивач у справі належним чином обґрунтував свої позовні вимоги, тоді як відповідач не довів суду правомірність оскаржених податкових повідомлень-рішень.

Таким чином, узагальнюючі викладене, суд прийшов до висновку, що позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у м. Чернівцях Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області про скасування податкових повідомлень – рішень від 24.12.2013 року №0013951701 , №0013961701, №0013971701 – підлягає задоволенню у повному обсязі

Згідно ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Оскільки за подання даного позову фізична особа-підприємець ОСОБА_4 сплатив судовий збір у розмірі 172 грн. 05 коп., що підтверджується квитанцією №8412.166.1 від 26.12.2013 р., вказана сума підлягає поверненню позивачу з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 69, 70, 71, 86, 158 – 163 КАС України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у м. Чернівцях Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень – задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Чернівцях Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області №0013961701 від 24.12.2013 р., яким фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4 збільшено суму грошового зобов’язання за платежем податок на додану вартість у сумі 5810 (п’ять тисяч вісімсот десять) грн. 00 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Чернівцях Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області №0013951701 від 24.12.2013 р., яким фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4 збільшено суму грошового зобов’язання за платежем податок на доходи фізичних осіб у сумі 6541 (шість тисяч п’ятсот сорок одна) грн. 21 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Чернівцях Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області №0013971701 від 24.12.2013 р., яким фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4 збільшено суму грошового зобов’язання за платежем єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у сумі 9636 (дев’ять тисяч шістсот тридцять шість) грн. 98 коп.

Стягнути з Державного бюджету України на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 документально підтверджені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у суму 172 (сто сімдесят дві) грн. 05 коп.

Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя О.В. Анісімов

Постанова у повному обсязі складена 28.02.2014 р

 

 Департамент юридичних та корпоративних послуг

Компанії “Вікторія”




Підготовка декларації про доходи приватним нотаріусом

   За положеннями Податкового кодексу України нотаріусів віднесено до особливої категорії платників податків – самозайнятих осіб, що провадять незалежну професійну діяльність. Відповідно, нормами Податкового кодексу встановлений і особливий підхід до оподаткування їх доходів.

   Але, все по черзі.

Підпунктом 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 ПКУ визначено, що самозайнята особа – це платник податку, який є фізичною особою – підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником у межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. 

Незалежна професійна діяльність це участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою – підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

        Оподаткування доходів фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність здійснюється відповідно до положень статті 178 Розділу IV „Податок на доходи фізичних осіб” ПКУ.

   Пунктом 178.2 статті 178 ПКУ передбачено, що доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу, тобто за ставкою 15 відсотків бази оподаткування, а в разі перевищення десятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, ставка податку становить 17 відсотків суми перевищення. 

Згідно з пунктом 178.3 статті 178 ПКУ оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

Постановка на облік в регіональному органі МіндоходівУ пункті 178.1 статті 178 ПКУ зазначено, що особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов’язані стати на облік в органах державної податкової служби за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати свідоцтво про таку реєстрацію згідно зі статтею 65 цього Кодексу.Відповідно до абзацу другого пункту 65.1 статті 65 ПКУ фізичні особи, умовою ведення незалежної професійної діяльності яких згідно із законом є державна реєстрація такої діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності, протягом 10 календарних днів після такої реєстрації зобов’язані стати на облік в органі державної податкової служби за місцем свого постійного проживання. 

   У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.

   Для визначення бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб розраховується середньомісячний оподатковуваний дохід.

   Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності та подавати податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до цього розділу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб, тобто до 1 травня року, що настає за звітним.

   Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником податку самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації.

   При цьому до 1 серпня року, що настає за звітним, самозайнята особа зобов’язана самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій податковій декларації (пункт 179.7 статті 179 ПКУ).

   Нормами чинного ПКУ не передбачено конкретного переліку витрат для фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Основним критерієм для обґрунтування витрат, що зменшують дохід для визначення об’єкта оподаткування, є їх належність та необхідність для провадження незалежної професійної діяльності.

     При цьому, доречно зазначити наступне.

   Порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні встановлюється Законом № 3425, абзацом другим статті 3 якого визначено, що нотаріус не може займатися підприємницькою або адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об’єднань, перебувати на державній службі або на службі в органах місцевого самоврядування, у штаті інших юридичних осіб, входити самостійно, через представника або підставних осіб до складу правління чи інших виконавчих органів господарських організацій, кредитно-фінансових установ, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової та творчої, у вільний від роботи час.

    У зв’язку з викладеним, а також з метою забезпечення дотримання загальних принципів оподаткування, передбачених статтею 4 ПКУ, при визначенні сукупного чистого доходу доцільно враховувати витрати приватних нотаріусів, які пов’язані з організацією нотаріальної діяльності та обумовлені вимогами Закону № 3425.

    На думку податківців, до витрат приватного нотаріуса можуть бути віднесені, зокрема, витрати з:

–  оренди робочого місця нотаріуса, у тому числі його поточний ремонт, обладнання пандусу для під’їзду інвалідів;

–  страхування цивільно-правової відповідальності приватного нотаріуса;

–   технічного забезпечення діяльності робочого місця нотаріуса та його обслуговування:

а) охоронна та пожежна сигналізація;
б) металеві двері або металеві ролети;
в) металеві грати, захисні ролети та броньована ударостійка плівка на вікнах;
г) металеві шафи;
д) вогнестійкий сейф;
е) інформаційна вивіска;
є) обслуговування технічного обладнання (комп’ютери, у тому числі їх програмне забезпечення, принтери, сканер, ксерокс, факс, телефон тощо);
ж) підключення та користування мережею Інтернет без обмеження кількості провайдерів, включаючи мобільний Інтернет;
з) телекомунікаційні послуги;
и) меблі;

–   програмне забезпечення, користування електронною базою законодавства;

–  встановлення, обслуговування та користування державними та єдиними реєстрами;

–  виготовлення печатки, штампів з текстами посвідчувальних написів;

– витрати на придбання спеціальних бланків нотаріальних документів та ведення реєстрів для реєстрації нотаріальних дій, книг, журналів реєстрації (обліку), передбачених номенклатурою;

– витрати на придбання канцелярського приладдя (картонажі, архівні папки, твердий картон, канцелярський папір, технічні засоби для прошивання документів тощо);

До уваги приватних нотаріусів! 

Компанія «Вікторія» зможе стати Вашим надійним помічником у підготовці декларації про доходи. Крім того, – на умовах аутсорсингу, – пропонуємо скористатись послугами з ведення обліку заробітної плати/нарахувань та утримань по стажерах.

Вартість послуг:

– підготовки річної декларації (разово) – 1800 грн.;

– обліку, звітності по заробітній  платі найманих працівників (в місяць,за одного працівника) – 125 грн.

 За додатковою інформацією звертайтесь за тел.:

095-595-7777 

044-223-7378

094-823-7378

– витрати на забезпечення збереження документів нотаріального діловодства;

– проходження підвищення кваліфікації, участь у короткотермінових семінарах, міжнародних семінарах, симпозіумах, науково-практичних конференціях; удосконалення професійної майстерності; навчання в школі молодого нотаріуса; придбання та передплата юридичної літератури (книг, журналів, дисків, програм тощо);

–  оплата праці та обов’язкові нарахування на фонд оплати праці помічників, секретарів, стажистів (найманих працівників);

–  сплата внесків до Пенсійного фонду України, у тому числі на користь найманих працівників, та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування;

–    відкриття рахунків у банках та їх розрахунково-касове обслуговування (депозитні рахунки);

–  витрати на поштові та кур’єрські послуги, необхідні для ведення нотаріальної діяльності;

–  комунальні витрати (електро-, газо-, тепло-, водопостачання) на утримання робочого місця приватного нотаріуса, у разі якщо це нежитлове приміщення є власністю приватного нотаріуса;

–  сплату щомісячних членських внесків нотаріусами на забезпечення нотаріального самоврядування, відповідно до статті 16 Закон України від 02 вересня 1993 року № 3425 „Про нотаріат” зі змінами та доповненнями.

Департамент бухгалтерського аутсорсингу

Компанія “Вікторія”




Витрати СПД-фізичної особи на загальній системі оподаткування

!!! Консультація чинна до 01.01.2015р. Щодо витрат підприємця після 01.01.2015р. чинною є консультація:

   Розпочнемо з застережень. У період з 01.04.2011 р. до 05.08.2011р. витрати підприємця складались з витрат, які включались до витрат виробництва (обігу) згідно з розділом III Кодексу (тобто це були як операційні, так і інші витрати):

   «177.4. До переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат виробництва (обігу) згідно з розділом III цього Кодексу.»   Обслуговування підприємцяПочинаючи з 06.08.2011р. з набранням чинності змін до ПКУ, внесених Законом України від 07.07.2011 р. N 3609-VI “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України” пункт 177.4 статті 177 Податкового кодексу України викладено у новій редакції, до переліку витрат фізичної особи – підприємця (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом III Кодексу:

   «177.4. До переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом III цього Кодексу..»

Витрати підприємця визнаються з урахуванням особливостей:


 1)      Витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг (п.138.4 ПКУ). Для прикладу: підприємець оплатив та оприбуткував товар в 2010 році. Продав цей же товар в 2011 році. Іншої діяльності не було. З поданням декларації за 2011 рік, підприємцю слід відобразити витрати з придбання товару саме в цій декларації, не дивлячись на те, що оприбуткування та оплата здійснена в 2010 році;

 

2)      Витрати визнаються, якщо вони (а) документально підтверджені, (б) фактично здійснені (сплачені) та (в) стосуються оприбуткованих (отриманих) ТМЦ (робіт, послуг), тобто формують собівартість. Щодо оплати податків (обов’язкових платежів, ліцензій тощо) витрати визнаються, якщо вони нараховані за відповідний звітний період (авансові платежі податків (обов’язкових платежів) щодо майбутніх звітних періодів участі у формуванні витрат поточного звітного періоду не беруть);

 

3)      Витрати операційної діяльності:

–          <А> визначаються згідно з пунктами 138.4, 138.6 – 138.9, підпунктами 138.10.2 – 138.10.4 пункту 138.10, пунктом 138.11 цієї статті (передбачено п. 138.1 ПКУ);

–          <Б> включають собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та інші витрати беруться для визначення об’єкта оподаткування з урахуванням пунктів 138.2, 138.11 цієї статті, пунктів 140.2 – 140.5 статті 140, статей 142 і 143 та інших статей цього Кодексу, які прямо визначають особливості формування витрат платника податку (передбачено пп. 138.1.1. ПКУ).

 

Для зручності, подаємо нижче актуальні положення згадуваних вище в частинах <А> і <Б> :

 

<А>

138.4. Витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг.

138.6. Собівартість придбаних та реалізованих товарів формується відповідно до ціни їх придбання з урахуванням ввізного мита і витрат на доставку та доведення до стану, придатного для продажу.

 

138.7. Фактична вартість остаточно забракованої продукції не включається до складу витрат платника податку, крім втрат від браку, які складаються з вартості остаточно забракованої з технологічних причин продукції (виробів, вузлів, напівфабрикатів) та витрат на виправлення такого технічно неминучого браку, в разі реалізації такої продукції.

 

Платник податку має право самостійно визначати допустимі норми технічно неминучого браку в наказі по підприємству за умови обґрунтування його розміру. Такі самостійно встановлені платником податку норми діють до встановлення таких норм центральними органами виконавчої влади у відповідній сфері.

 

138.8. Собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг складається з витрат, прямо пов’язаних з виробництвом таких товарів, виконанням робіт, наданням послуг, а саме:

 

прямих матеріальних витрат;

прямих витрат на оплату праці;

загальновиробничі витрати, які відносяться на собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку;

вартості придбаних послуг, прямо пов’язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг;

інших прямих витрат, у тому числі витрат з придбання електричної енергії (включаючи реактивну);

 

138.8.1. до складу прямих матеріальних витрат включається вартість сировини та основних матеріалів, що утворюють основу виготовленого товару, виконаної роботи, наданої послуги, придбаних напівфабрикатів та комплектувальних виробів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об’єкта витрат…;

 

138.8.2. до складу прямих витрат на оплату праці включаються заробітна плата та інші виплати робітникам, зайнятим у виробництві товарів (виконанні робіт, наданні послуг), які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об’єкта витрат;

 

 

138.8.5. До складу загальновиробничих витрат включаються:

 

а) витрати на управління виробництвом (оплата праці працівників апарату управління цехами, дільницями відповідно до законодавства тощо; внески на соціальні заходи, визначені статтею 143 цього розділу; медичне страхування, страхування відповідно до Закону України “Про недержавне пенсійне забезпечення”, страхування за довгостроковими договорами страхування життя в межах, визначених абзацами другим і третім пункту 142.2 статті 142 цього Кодексу, працівників апарату управління цехами, дільницями; витрати на оплату службових відряджень персоналу цехів, дільниць тощо);

 

 

г) витрати на утримання, експлуатацію …, страхування, оперативну оренду основних засобів, інших необоротних активів загальновиробничого призначення;

 

ґ) витрати на вдосконалення технології та організації виробництва (оплата праці та внески на соціальні заходи, визначені статтею 143 цього розділу, працівників, зайнятих удосконаленням технології та організації виробництва, поліпшенням якості продукції, підвищенням її надійності, довговічності, інших експлуатаційних характеристик у виробничому процесі; витрати матеріалів, придбаних комплектувальних виробів і напівфабрикатів, оплата послуг сторонніх організацій);

 

д) витрати на опалення, освітлення, водопостачання, водовідведення та інші послуги з утримання виробничих приміщень;

 

е) витрати на обслуговування виробничого процесу (оплата праці загальновиробничого персоналу; внески на соціальні заходи, визначені статтею 143 цього Кодексу; медичне страхування, страхування відповідно до Закону України “Про недержавне пенсійне забезпечення” та страхування за довгостроковими договорами страхування життя в межах, визначених абзацами другим і третім пункту 142.2 статті 142 цього Кодексу, робітників та працівників апарату управління виробництвом; витрати на здійснення технологічного контролю за виробничими процесами та якістю продукції, робіт, послуг);

 

є) витрати на охорону праці, техніку безпеки, понесені відповідно до законодавства;

 

ж) суми витрат, пов’язаних із підтвердженням відповідності продукції, систем якості, систем управління якістю, систем екологічного управління, персоналу, встановленим вимогам відповідно до Закону України “Про підтвердження відповідності”;

 

з) суми витрат, пов’язаних з розвідкою/дорозвідкою та облаштуванням нафтових та газових родовищ (за винятком витрат на спорудження будь-яких свердловин, що використовуються для розробки нафтових та газових родовищ, понесених з моменту зарахування таких свердловин до експлуатаційного фонду, а також інших витрат, пов’язаних з придбанням/виготовленням основних засобів, які підлягають амортизації згідно із статтею 148 цього Кодексу);

 

и) інші загальновиробничі витрати (внутрішньозаводське переміщення матеріалів, деталей, напівфабрикатів, інструментів із складів до цехів і готової продукції на склади); нестачі незавершеного виробництва, нестачі і втрати від псування матеріальних цінностей у цехах у межах норм природного убутку згідно із затвердженими центральними органами виконавчої влади та погодженими Міністерством фінансів України нормативами.

 

138.9. До складу інших прямих витрат включаються всі інші виробничі витрати, які можуть бути безпосередньо віднесені на конкретний об’єкт витрат, у тому числі внески на соціальні заходи, визначені статтею 143 цього Кодексу, плата за оренду земельних і майнових паїв.

 

 

138.10.2. адміністративні витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством:

 

а) загальні корпоративні витрати, в тому числі організаційні витрати, витрати на проведення річних та інших зборів органів управління, представницькі витрати;

 

б) витрати на службові відрядження й утримання апарату управління підприємством (у тому числі витрати на оплату праці адміністративного апарату) та іншого загальногосподарського персоналу;

 

в) витрати на утримання основних засобів, інших необоротних матеріальних активів загальногосподарського використання (оперативна оренда (у тому числі оренда легкових автомобілів), придбання пально-мастильних матеріалів, стоянка, паркування легкових автомобілів, страхування майна, амортизація, ремонт, опалення, освітлення, водопостачання, водовідведення, охорона);

 

г) винагороди за консультаційні, інформаційні, аудиторські та інші послуги, що отримує платник податку для забезпечення господарської діяльності;

 

ґ) витрати на оплату послуг зв’язку (пошта, телеграф, телефон, телекс, телефакс, стільниковий зв’язок та інші подібні витрати);

 

д) амортизація нематеріальних активів загальногосподарського використання;

 

е) витрати на врегулювання спорів у судах;

 

є) плата за розрахунково-касове обслуговування та інші послуги банків;

 

ж) інші витрати загальногосподарського призначення;

 

138.10.3. витрати на збут, які включають витрати, пов’язані з реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг:

 

а) витрати на пакувальні матеріали для затарювання товарів на складах готової продукції;

 

б) витрати на ремонт тари;

 

в) оплата праці та комісійні винагороди продавцям, торговим агентам та працівникам підрозділів, що забезпечують збут;

 

г) витрати на рекламу та дослідження ринку (маркетинг), на передпродажну підготовку товарів;

 

ґ) витрати на відрядження працівників, зайнятих збутом;

 

д) витрати на утримання основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, пов’язаних зі збутом товарів, виконанням робіт, наданням послуг (оперативна оренда, страхування, амортизація, ремонт, опалення, освітлення, охорона);

 

е) витрати на транспортування, перевалку і страхування товарів, транспортно-експедиційні та інші послуги, пов’язані з транспортуванням продукції (товарів) відповідно до умов договору (базису) поставки;

 

є) витрати на гарантійний ремонт і гарантійне обслуговування;

 

ж) витрати на транспортування готової продукції (товарів) між складами підрозділів підприємства;

 

з) інші витрати, пов’язані зі збутом товарів, виконанням робіт, наданням послуг;

 

138.10.4. інші операційні витрати, що включають, зокрема:

 

а) витрати за операціями в іноземній валюті, втрати від курсової різниці, визначені згідно зі статтею 153 цього Кодексу;

 

б) амортизацію наданих в оперативну оренду необоротних активів; амортизацію необоротних та нематеріальних активів у складі об’єктів, отриманих у концесію відповідно до Закону України “Про особливості передачі в оренду чи концесію об’єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності”;

 

в) інші витрати операційної діяльності, пов’язані з господарською діяльністю, у тому числі, але не виключно:

 

суми коштів, внесені до страхових резервів у порядку, передбаченому статтею 159 цього Кодексу;

 

суми нарахованих податків та зборів, установлених цим Кодексом (крім тих, що не визначені в переліку податків та зборів, встановлених цим Кодексом), єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, відшкодування Пенсійному фонду України сум фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту “а” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, сум фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів “б” – “з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, різниці між сумою пенсії, призначеної за Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право особа, які згідно із законодавством фінансуються за рахунок коштів підприємств, установ, організацій в обов’язковому порядку, а також інших обов’язкових платежів, встановлених законодавчими актами, за винятком податків та зборів, передбачених підпунктами 139.1.6 і 139.1.10 статті 139 цього Кодексу, та пені, штрафів, неустойки, передбачених підпунктом 139.1.11 статті 139 цього Кодексу.

 

Для платників податку, основною діяльністю яких є виробництво сільськогосподарської продукції, до складу витрат включається плата за землю, що не використовується в сільськогосподарському виробничому обороті;

 

витрати на інформаційне забезпечення господарської діяльності платника податку, в тому числі з питань законодавства, на придбання літератури, оплату Інтернет-послуг і передплату спеціалізованих періодичних видань;

 

суми коштів, спрямовані уповноваженими банками до додаткового спеціального резерву страхування пенсійних вкладів та додаткових спеціальних резервів страхування коштів фондів банківського управління відповідно до закону, що регулює питання створення та функціонування фондів банківського управління;

 

(!!!) 138.11. Суми витрат, не віднесені до складу витрат минулих звітних податкових періодів у зв’язку з втратою, знищенням або зіпсуттям документів, що підтверджують здійснення витрат, установлених цим розділом, та підтверджених такими документами у звітному податковому періоді.

 

Суми витрат, не враховані в минулих податкових періодах у зв’язку з допущенням помилок та виявлені у звітному податковому періоді в розрахунку податкового зобов’язання.

 

Зазначені в цьому пункті витрати, здійснені в минулі звітні роки, відображаються у складі інших витрат, а ті, які здійснені у звітному податковому році, – у складі витрат відповідної групи (собівартості реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, загальновиробничих витрат, адміністративних витрат тощо).

 

 

 

 

 

<Б>

     140.2. У разі якщо після продажу  товарів,  виконання  робіт, надання  послуг  здійснюється  будь-яка  зміна суми компенсації їх вартості,  в тому числі перерахунок у випадках повернення проданих товарів  чи  права  власності  на  такі  товари (результати робіт, послуг) продавцю, платник податку – продавець та платник податку –
покупець  здійснюють  відповідний  перерахунок  доходів або витрат (балансової вартості основних засобів) у звітному періоді, в якому сталася така зміна суми компенсації.

Перерахунок доходів  та  витрат (балансової вартості основних засобів) також проводиться сторонами:

у звітному періоді (періодах),  в  якому  витрати  та  доходи (балансова  вартість  основних  засобів)  за правочином,  визнаним недійсним,  були враховані в обліку сторони  правочину  –  у  разі визнання судом правочину недійсним як такого, що порушує публічний порядок,  є  фіктивним;  { Абзац третій пункту 140.2 статті 140 із змінами,  внесеними  згідно  із  Законом N 3609-VI ( 3609-17 ) від 07.07.2011, зміненого Законом N 4014-VI ( 4014-17 ) від 04.11.2011 – застосовується з першого числа звітного (податкового) періоду }

у звітному  періоді,  в  якому  рішення  суду  про   визнання правочину  недійсним  набуло  законної  сили  –  у  разі  визнання правочину недійсним з інших підстав.

Цей пункт не регулює правила визначення та коригування витрат та  доходів  внаслідок  проведення процедур урегулювання сумнівної або  безнадійної  заборгованості   чи   визнання   боргу   покупця безнадійним, що визначаються статтею 159 цього Кодексу.

140.3. До витрат не включається сума фактичних втрат товарів, крім  втрат  у  межах  норм   природного   убутку   чи   технічних (виробничих)  втрат та витрат із розбалансування природного газу в газорозподільних мережах,  що не  перевищують  розмір,  визначений Кабінетом  Міністрів  України  або  уповноваженим  ним центральним органом  виконавчої   влади,   або   іншим   органом,   визначеним
законодавством України.

Правила цього  пункту не застосовуються до електричної та/або
теплової  енергії  при  визначенні  витрат   платників   податків, пов’язаних  із  передачею  та/або  постачанням  електричної та/або теплової енергії.

140.4. Платник податку проводить оцінку  вибуття  запасів  за методами,   встановленими   відповідним   положенням  (стандартом) бухгалтерського обліку.

Для всіх одиниць запасів,  що мають однакове  призначення  та однакові   умови   використання,   застосовується   лише  один  із дозволених методів оцінки їх вибуття.

140.5. Установлення додаткових обмежень  щодо  складу  витрат платника  податку,  крім  тих,  що  зазначені в цьому розділі,  не дозволяється.

 

 

 

Стаття 142. Особливості визначення складу витрат на виплати
фізичним особам згідно з трудовими договорами
та договорами цивільно-правового характеру

142.1. До складу витрат платника податку включаються  витрати на   оплату   праці  фізичних  осіб,  що  перебувають  у  трудових відносинах з таким платником  податку  (далі  –  працівники),  які включають  нараховані  витрати  на  оплату  основної  і додаткової заробітної плати та інших видів  заохочень  і  виплат  виходячи  з тарифних   ставок,   у  вигляді  премій,  заохочень,  відшкодувань вартості товарів,  робіт,  послуг,  витрати на  оплату  авторської винагороди  та  за  виконання  робіт,  послуг  згідно з договорами цивільно-правового характеру,  будь-яка інша оплата у грошовій або
натуральній  формі,  встановлена за домовленістю сторін, (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами розділу IV цього Кодексу).

{  Пункт  142.1 статті 142 із змінами, внесеними згідно із Законом N  3609-VI ( 3609-17 ) від 07.07.2011, зміненого Законом N 4014-VI (  4014-17  )  від  04.11.2011  –  застосовується  з першого числа звітного (податкового) періоду }

142.2. Крім витрат,  передбачених пунктом 142.1 цієї  статті, до складу витрат платника податку включаються обов’язкові виплати, а також компенсація вартості послуг,  які надаються працівникам  у випадках,  передбачених законодавством, внески платника податку на обов’язкове страхування життя або здоров’я працівників у випадках,
передбачених  законодавством,  а  також внески,  визначені абзацом другим цього пункту.

Якщо   відповідно  до  договору  довгострокового  страхування життя,   договору   довірчого   управління   або  будь-якого  виду недержавного   пенсійного   забезпечення   платник  цього  податку зобов’язаний   сплачувати  за  власний  рахунок  страхові  платежі
(страхові премії, страхові внески), пенсійні внески до недержавних пенсійних   фондів   та   внески   на   рахунки  учасників  фондів банківського  управління  найманої  ним  фізичної  особи, то такий платник  податку  має  право  включити  до  складу  витрат кожного
звітного  податкового  періоду  (наростаючим підсумком) суму таких внесків, загальний обсяг якої не перевищує 25 відсотків заробітної плати, нарахованої такій найманій особі протягом податкового року, на  який  припадають такі податкові періоди. { Абзац другий пункту 142.2 статті 142 із змінами, внесеними згідно із Законом N 3609-VI (   3609-17   )   від  07.07.2011,  зміненого  Законом  N  4014-VI (  4014-17  )  від  04.11.2011  –  застосовується  з першого числа звітного (податкового) періоду }

При цьому  сума таких платежів не може перевищувати розмірів, визначених у розділі IV цього Кодексу, протягом такого податкового періоду.

Норми цього  підпункту застосовуються із врахуванням положень розділу XX “Перехідні положення” цього Кодексу.

 

Стаття 143. Особливості віднесення до складу витрат сум
внесків на соціальні заходи

143.1. До  складу  витрат  платника  податку відносяться суми єдиного   внеску   на   загальнообов’язкове   державне   соціальне страхування, у розмірах і порядку, встановлених законом.

143.2. Якщо  наймана  особа  доручає  роботодавцю здійснювати внески  на  довгострокове  страхування  життя  або  будь-який  вид  недержавного  пенсійного  забезпечення  або  на пенсійний вклад чи рахунки учасників фондів банківського управління за рахунок витрат на  оплату праці такої найманої особи,  включених до складу витрат платника податку відповідно  до  пункту  142.1  статті  142  цього
Кодексу,  такий роботодавець не включає суму зазначених внесків до складу своїх витрат.

 

 

При кваліфікації витрат підприємця, доцільно враховувати позицію ДПА України, зокрема:

 

1)      Чи враховуються витрати попереднього місяця при розрахунку чистого доходу наступного місяця? – до 06.08.2011 При розрахунку чистого доходу фізичної особи – підприємця враховуються документально підтверджені витрати, тобто оплачені витрати поточного звітного періоду (місяцю), а також попередніх періодів, якщо вони стосуються доходу, отриманого протягом звітного періоду (місяцю), та підтверджені відповідними документами;

2)       Якщо фізична особа – підприємець здійснює відрядження особисто, то витрати, понесені під час даного відрядження, не включаються до складу валових витрат такого підприємця, оскільки фізична особа – підприємець не являється найманим працівником.

3)       Витрати у вигляді вартості ремонту та обслуговування орендованих основних засобів, зокрема, приміщень, не включаються до складу витрат фізичної особи – підприємця на загальній системі оподаткування;

4)       Якщо сума орендної плати за нерухоме майно, яка виплачується фізичною особою – підприємцем за договором, підтверджена документально, то вона включається до складу витрат такого підприємця.

5)      Фізична особа – підприємець не має право віднести до валових витрат витрати на страхування автомобіля (повне КАСКО), оскільки фізичні особи – підприємці не ведуть бухгалтерського обліку складу валових витрат виробництва та основних фондів. Відповідно до п. 177.4 ст. 177 розділу IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ) до переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать документально підтвердженні витрати, що включаються до витрат виробництва (обігу) згідно із розділом ІІІ ПКУ. Не належать до витрат фізичної особи – підприємця вартість придбаного рухомого і нерухомого майна, що підлягає державній реєстрації, у разі якщо таке майно придбано до державної реєстрації фізичної особи суб’єктом підприємницької діяльності та/або не використовується в такій діяльності. Відповідно до п.п.140.1.6 п.140.1 ст.140 розділу ІІІ ПКУ при визначенні об’єкта оподаткування враховуються, зокрема, будь-які витрати цивільної відповідальності, пов’язаної з експлуатацією транспортних засобів, що перебувають у складі основних засобів платника податку. Однак, оскільки фізичні особи – підприємці не ведуть бухгалтерського обліку складу валових витрат виробництва та основних фондів, то вони не мають права віднести до валових витрат витрати на страхування автомобіля (повне КАСКО);

6)       Фізичні особи – підприємці на загальній системі оподаткування не мають права включати до складу витрат витрати, які пов’язані із використанням транспортного засобу (вартість придбання запасних частин, придбання шин, технічного обслуговування тощо). Згідно із п. 1 ст. 325 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-ІV (далі – ЦКУ) суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, в тому числі і нерухомого майна комерційного призначення, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати. ЦКУ не встановлює такого суб’єкта права приватної власності як фізична особа – підприємець. Статтею 177 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) визначено, що об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця. До переліку витрат фізичної особи – підприємця, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом ІІІ ПКУ. Відповідно до п. 138.1 ст. 138 розділу ІІІ ПКУ витрати, що враховуються при обчисленні об’єкта оподаткування, складаються із витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з п. 138.4, п. 138.6 – 138.9, пп. 138.10.2 – 138.10.4 п. 138.10, п. 138.11 ст. 138 ПКУ. Нормами Положення про технічне обслуговування i ремонт дорожніх транспортних засобів автомобільного транспорту, затвердженого наказом Мінтрансу України від 30.03.98 №102 (далі – Положення №102), визначено порядок проведення технічного обслуговування та ремонту дорожніх транспортних засобів, що поширюється на юридичних і фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють експлуатацію, технічне обслуговування та ремонт дорожніх транспортних засобів (за винятком тролейбусів, мопедів і мотоциклів), незалежно від форми власності. Згідно із п. 1.3 частини першої Положення №102 технічне обслуговування – комплекс операцій чи операція з підтримки роботоздатності або справності виробу під час використання за призначенням, зберігання і транспортування. Витрати на технічне обслуговування автомобіля відносяться згідно з п. 138.1 ст. 138 ПКУ до інших витрат, однак не вважаються витратами операційної діяльності. Крім того, пп. 139.1.5 п. 139.1 ст. 139 ПКУ передбачено, що не включаються до складу витрат, зокрема, витрати на придбання, виготовлення, будівництво, реконструкцію, модернізацію та інше поліпшення основних засобів та витрати, пов’язані з видобутком корисних копалин, а також з придбанням (виготовленням) нематеріальних активів, які підлягають амортизації згідно зі ст. 144 – 148 ПКУ, з урахуванням п. 146.11 і 146.12 ст. 146 та п. 148.5 ст. 148 ПКУ. Враховуючи вищевикладене, фізичні особи – підприємці на загальній системі оподаткування не мають права включати до складу витрат витрати, які пов’язані із використанням транспортного засобу (вартість придбання запасних частин, придбання шин, технічного обслуговування тощо).

7)      Фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування має право включити до складу валових витрат вартість пально-мастильних матеріалів, використаних на перевезення в межах підприємницької діяльності по шляхових листах та оплачених послуг за умови документального підтвердження, що дані витрати пов’язані з підприємницькою діяльністю;

8)

9)      З 1 січня 2012 року фізичні особи – підприємці можуть включати до витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, витрати із придбання товарів (робіт, послуг) та інших матеріальних і нематеріальних активів у фізичних осіб – підприємців, що сплачують єдиний податок (крім витрат отриманих від фізичних осіб – підприємців платників єдиного податку, які відносяться до ІІ групи, що надають послуги (у тому числі побутові));

10)  Фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування має право включити до складу витрат витрати, які пов’язані із відрядженням найманого працівника, який безпосередньо зайнятий у збуті товару, виконанні робіт або наданні послуг. При цьому, якщо діяльність найманого працівника не пов’язана зі збутом товару, виконанням робіт та наданням послуг, то витрати, які понесені таким працівником під час відрядження, відшкодовуються фізичною особою – підприємцем за власний рахунок та не включаються до складу витрат платника податків;

11)  Витрати фізичної особи – підприємця на виготовлення печаток та штампів відносяться до операційної діяльності підприємця та включаються до складу витрат такого платника податків.

12)  Фізичним особам – підприємцям при оформленні первинних документів слід дотримуватися вимог частини другої ст. 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”

13)  Фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування не має права включати до складу витрат витрати на погашення кредиту та суми сплачених відсотків, які нараховані платнику податків за користування даним кредитом, незалежно від того, що кредит отримувався на здійснення підприємницької діяльності. ·  Відповідно до п. 177.4 ст. 177 розділу IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ), до переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом ІІІ ПКУ. Пунктом. 138.1 ст. 138 розділу ІІІ ПКУ визначено, що витрати, що враховуються при обчисленні об’єкта оподаткування, складаються із витрат операційної діяльності, які визначаються відповідно до п. 138.4, п. 138.6 – 138.9, пп. 138.10.2 – 138.10.4 п. 138.10, п. 138.11 ст. 138 ПКУ. Враховуючи прийняття Закону України від 07.17.2011 № 3609-VI “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України” відповідно до пп. 138.10.5 п. 138.10 ст. 138 розділу ІІІ ПКУ стосовно фінансових витрат, до яких належать витрати на нарахування процентів (за користування кредитами та позиками, за випущеними облігаціями та фінансовою орендою) та інші витрати в межах норм, встановлених ПКУ, пов’язані із запозиченням, не відносяться до витрат, які пов’язані з операційною діяльністю. Крім того, пп. 139.1.4 п. 139.1 ст. 139 ПКУ передбачено, що до складу витрат не включаються витрати на погашення основної суми отриманих позик, кредитів (крім повернення поворотної фінансової допомоги, включеної до складу доходів відповідно до пп. 135.5.6 п. 135.5 ст. 135 ПКУ). Враховуючи вищевикладене, фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування не має права включати до складу витрат витрати на погашення кредиту та суми сплачених відсотків, які нараховані платнику податків за користування даним кредитом, незалежно від того, що кредит отримувався на здійснення підприємницької діяльності.

14)  Фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування має право включити до складу витрат витрати на рекламу за умови, що дані витрати пов’язані із реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг та підтверджені документально.

 

 

Департамент бухгалтерського аутсорсингу

Компанії “Вікторія”

Якщо Вам цікава фахова, неупереджена бізнес-інформація, приєднуйтесь до нас в fb

fb1-victorija