Банківська таємниця в Україні – це не таємниця

   “Державні органи, визначені в пунктах 3, 3-1 та 3-2 частини першої статті 62 Закону України “Про банки і банківську діяльність” можуть отримати на письмовий запит без рішення суду доступ до інформації про операції за рахунками осіб, включаючи інформацію про контрагентів, навіть, якщо їх рахунки відкриті в інших банках” – з повідомлення НБУ.

   Згідно постанови №13 від 31.01.2020 порядок розкриття банківської таємниці приведено у відповідність з прийнятим в жовтні 2019 року законом “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за набуття таких активів” (цим законом були внесені зміни, зокрема, до статті 62 Закону України “Про банки і банківську діяльність”, що передбачають спрощення порядку розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю).

    Хто має право в позасудовий спосіб отримати інформацію про рух коштів на банківських рахунках:

Закон України “Про банки і банківську діяльність”

Стаття 62. Порядок розкриття банківської таємниці

Інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками:

… 3) органам прокуратури України, Служби безпеки України, Державному бюро розслідувань, Національної поліції, Національному антикорупційному бюро України, Антимонопольного комітету України – на їх письмову вимогу стосовно операцій за рахунками конкретної юридичної особи або фізичної особи – суб`єкта підприємницької діяльності за конкретний проміжок часу;

3-1) органам прокуратури України, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України у справах щодо виявлення необґрунтованих активів та збору доказів їх необґрунтованості в межах їх компетенції – на їх письмову вимогу щодо операцій за рахунками конкретної юридичної особи, фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності або фізичної особи за конкретний проміжок часу із зазначенням контрагентів;

3-2) Національному антикорупційному бюро України в межах його компетенції, у тому числі у справах щодо виявлення необґрунтованих активів та збору доказів їх необґрунтованості, – на його письмову вимогу щодо рахунків, вкладів, правочинів, операцій за рахунками або без відкриття рахунків конкретної юридичної особи, фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності або фізичної особи за конкретний проміжок часу із зазначенням контрагентів.

 

Компанія Вікторія
Облікова ставка НБУ з 27.05.2016р.

НБУ повідомляє:

“Правління Національного банку України прийняло рішення про зниження облікової ставки до 18% річних з 27 травня 2016 року. Це стало можливим завдяки стійкій тенденції до уповільнення споживчої інфляції, яка узгоджується з інфляційними цілями на 2016 і 2017 роки.

У квітні 2016 року, як і очікувалося, споживча інфляція у річному вимірі знизилася до однознакового рівня (9.8%) уперше за два роки. Водночас у місячному вимірі вона була вищою, ніж у попередні місяці – 3.5%. Останнє було спричинене насамперед скасуванням знижки на природний газ для населення, яка діяла до 31 березня включно. Незважаючи на це з початку року інфляція становила лише 5.1%.

Траєкторія уповільнення базової інфляції у квітні 2016 року також відповідала очікуванням Національного банку, відображуючи послаблення фундаментальних факторів інфляційного тиску.

Дезінфляційну тенденцію визначали cлабкий внутрішній споживчий попит, стримана монетарна політика та зміцнення обмінного курсу гривні в останні місяці.

Про повільне відновлення внутрішнього попиту свідчить динаміка реального ВВП. У першому кварталі реальний ВВП зріс у річному вимірі на 0.1%, що менше, ніж очікувалося.

Споживчий попит залишається стриманим через повільне відновлення реальної заробітної плати. У березні вперше за два роки вона продемонструвала зростання в річному вимірі (на 1.6%), але в цілому в І кварталі вона залишалася нижчою на 6.8% у порівнянні з минулим роком. Навіть за умови вивільнення фінансових ресурсів підприємств після зниження відрахувань до фондів соціального страхування, підвищення заробітних плат було стриманим і не створювало інфляційного тиску.

Уповільненню інфляції сприяло помірне зміцнення обмінного курсу гривні, яке спостерігалося внаслідок покращення зовнішньої кон’юнктури на сировинних ринках та відповідного збільшення надходження валютної виручки в країну. За цих умов Національний банк, дотримуючись режиму гнучкого курсоутворення, купував іноземну валюту для поповнення міжнародних резервів, не перешкоджаючи помірному зміцненню обмінного курсу, зумовленому фундаментальними факторами.

Національний банк вважає цілі щодо споживчої інфляції на рівні 12%+/-3 п.п. на кінець 2016 року і 8%+/-2 п.п. на кінець 2017 року досяжними.

Нещодавно оголошені Урядом вищі темпи зростання тарифів на опалення та гарячу воду у поточному році зумовлять більший внесок адміністративної складової індексу споживчих цін у 2016 році та менший – у 2017 році порівняно із припущеннями прогнозу Національного банку, опублікованому в Інфляційному звіті (квітень 2016).

Підвищення адміністративно регульованих цін та тарифів у окремі місяці цього року зумовлюватиме тимчасове прискорення інфляції. Однак їх коригування до ринково-обґрунтованих рівнів не потребуватиме проведення більш жорсткої монетарної політики. По-перше, у середньостроковій перспективі це сприятиме зниженню інфляції завдяки усуненню викривлень у процесах ціноутворення в майбутньому. По-друге, це стримуватиме тиск на інфляцію з боку платоспроможного попиту населення на інші товари та послуги вже в 2016 році.

Відповідно, через цей та інші фактори тиск з боку внутрішнього попиту на споживчу інфляцію на прогнозному горизонті очікується незначним. Натомість, відновлення економіки переважно матиме інвестиційний характер і стимулюватиметься зовнішнім попитом.

Ключовим фактором для досягнення цінової стабільності залишається продовження співпраці України з Міжнародним валютним фондом. Відповідно, важливою є рішучість уряду продовжувати нагальні реформи, а також їх підтримка з боку Верховної Ради.

У разі подальшого зниження ризиків для цінової стабільності та уповільнення прогнозної інфляції Національний банк продовжить поступове пом’якшення монетарної політики для підтримки відновлення економічної активності.

Зниження облікової ставки до 18% затверджено Рішенням Правління Національного банку України від 26 травня 2016 року №25-рш “Про регулювання грошово-кредитного ринку”.

Наступне засідання Правління Національного банку України з питань монетарної політики відбудеться 23 червня 2016 року відповідно до затвердженого графіка”.

Узагальнена таблиця облікових ставок НБУ з 1993 року

Таблиця індексів інфляції з 1991 року

Компанія “Вікторія”
Розрахунки із використанням платіжних банківських карток та терміналів еквайрингу

   В частині 2) пункту 6 Порядку, затвердженого Наказом Мінфіну від 19.06.2015р. №579 зазначено, що платник єдиного податку у графах 2-6 Книги обліку доходів щоденно відображає дохід від провадження господарської діяльності, в т.ч. окремо в готівковій та безготівковій формі.

   У разі використання еквайрингу при проведенні розрахунків  суть розрахунків  не міняється – це та ж форма безготівкових розрахунків, однак зі своїми специфічними інструментами.

Такі висновки можна зробити із відповіді ДФС України від 05.04.2016р. №3439/3/99-99-17-02-14, що приводимо нижче.

New Doc 4_1 New Doc 4_2

Компанія «Вікторія»
Як розшифровується МФО банку? Код, абревіатура, умовне позначення, шифр?..

    Загальновідомо, – що МФО – це певний код банку і певна абревіатура. Однак як розшифрувати цю абревіатуру?

 Обслуговування підприємця. Бухгалтерський облік  Склалось все історично. За часів СРСР було три головних банки: Банк розвитку і зовнішньоекономічної діяльності (Зовнішекономбанк), Державний банк СРСР, Ощадбанк СРСР. Найбільш масовою філіальною фінансовою установою був, безумовно, Ощадбанк. Інтернету та СЕП не було, а система розрахунків представляла собою обмін меморіальними ордерами між філіями. Для позначення коду філії банку, як  учасника міжфіліальних оборотів, почали використовувати саме абревіатуру МФО.

 

Компанія «Вікторія»
Облікова ставка НБУ: 19,5% з 06.02.2015р.

Із повідомлення Національного банку України:

“Проаналізувавши динаміку макроекономічних та монетарних показників, Правління Національного банку України відзначає збереження суттєвих інфляційних ризиків. Приріст індексу споживчих цін у грудні 2014 року становив 24,9% у річному вимірі.

 Прискорення інфляції визначалося низкою екстраординарних подій. Одним з основних інфляційних чинників було знецінення обмінного курсу гривні внаслідок реалізації накопичених у минулі роки дисбалансів і погіршення очікувань через суспільно-політичні події та військовий конфлікт на сході України.

 Зростання інфляції зумовлювалося також підвищенням адміністративно регульованих цін і тарифів через проведення необхідних економічних реформ.

 Інфляційні ризики залишатимуться високими в найближчій перспективі, що потребує вжиття додаткових заходів із збереження внутрішньої вартості гривні за рахунок підвищення процентних ставок за операціями Національного банку України.

 Це сприятиме стабілізації грошово-кредитного ринку завдяки збільшенню привабливості проведення банківських операцій у гривні та стане сигналом щодо рішучості Національного банку України виконувати пріоритетну ціль з досягнення та підтримки цінової стабільності в Україні.

 Разом з цим Національний банк України має намір підвищити дієвість облікової ставки як ключової ставки грошово-кредитної політики. Зокрема процентні ставки за інструментами регулювання ліквідності визначатимуться залежно від рівня облікової ставки.

 Вищезазначене разом з іншими стабілізаційними заходами Національного банку України зумовить уповільнення темпів інфляції вже в першому півріччі 2015 року.

 Підвищення внутрішньої вартості гривні матиме мінімальний вплив на активність у реальному секторі економіки, оскільки кредитування банків залишається суттєво обмеженим унаслідок підвищених ризиків ділового середовища.

 Ураховуючи викладене вище, відповідно до статей 6 та 25 Закону України “Про Національний банк України”, Положення про процентну політику Національного банку України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 18 серпня 2004 року № 389 (зі змінами), Правління Національного банку України прийняло постанову “Про регулювання грошово-кредитного ринку” від 04 лютого 2015 року №81, якою зокрема передбачено встановити з 06 лютого 2015 року облікову ставку в розмірі 19,5%.

 Довідково.

Відповідно до пункту 1 постанови Правління Національного банку України від 12 листопада 2014 року № 719 “Про регулювання грошово-кредитного ринку” розмір облікової ставки з 13 листопада 2014 року становив 14,0 % річних.”

Джерело [офіційний сайт НБУ]

Додатково:

Таблиця облікових ставок НБУ [перейти]