Іноді у зовнішньоекономічній діяльності суб’єкти господарювання – імпортери (резиденти) стикаються із випадками відступлення боргу, що провів іноземний контрагент, на користь третьої особи – іноземної компанії (нерезидента). Особливого забарвлення операції надає офшорний статус такої третьої особи.
Для цілей оподаткування виникають питання:
Чи виникають у юридичної особи-платника податку на прибуток в Україні додаткові податкові зобов’язання внаслідок такого відступлення?
Чи не виникають обов’язки з оподаткування та особливостями трансфертного ціноутворення?
Компанією Вікторія ініційовано запит із даними запитаннями до ДПС України на практичному прикладі:
Юридична особа – платник податку на прибуток на загальних підставах (резидент України) здійснює зовнішньоекономічну діяльність, під час якої з 2017 року виник борг за отримані товари перед іноземним постачальником (резидента Китаю) станом на 01.01.2022. Іноземний постачальник відступив право вимоги боргу іншій іноземній компанії (однак резиденту Гонконгу) з 01.02.2022. Відповідно іноземна компанія – резидент Гонконгу надала українській компанії всі підтверджуючі документи про право отримання оплати та вимагає погашення боргу, що раніше належав компанії – резиденту Китаю. Постачальник – компанія резидент Китаю підтвердила українській компанії в повному обсязі факт передачі права вимоги боргу компанії-резиденту Гонконгу.
ДПС України надано індивідуальну податкову консультацію, у якій підтверджено відсутність у загальному випадку потреби відображення податкових різниць та й об’єкту контролю трансфертного ціноутворення загалом.
Відповідь ДПС України приводимо нижче.
Компанія Вікторія